We make things visible since 2017

Pn - Pt - 08:00 - 15:00

Telefon

+48 797 854 302

Telefon
Masz pytanie?

Pomiary georadarowe w zakresie bezpieczeństwa zwykle polegają na wyszukiwaniu małych celów, ukrytych blisko powierzchni. Do tego rodzaju zastosowań najlepiej nadają się anteny o wysokich lub bardzo wysokich częstotliwościach (2-6 GHz). Za pomocą tych anten można lokalizować niepożądane obiekty ukryte w ścianach lub po ich drugiej stronie, o ile wolne są od potencjalnych przeszkód tj. pręty zbrojeniowe lub kable zasilające.

Przykład zastosowania technologii georadarowej do lokalizowania obiektów ukrytych w ścianie pokazuje artykuł „GPR as an imaging device: some problems and potential solutions” autorstwa E. Utsi. Na poniższym rysunku przedstawiono trójwymiarową wizualizację wnęki w ścianie. Charakterystyczny zarys po prawej stronie sugeruje, że może być to skrytka na broń.

Trójwymiarowa wizualizacja metalowego obiektu ukrytego w ścianie, uzyskana za pośrednictwem pomiaów georadarowych
Trójwymiarowa wizualizacja metalowego obiektu ukrytego w ścianie, uzyskana za pośrednictwem pomiarów georadarowych
(źródło: Utsi, E., 2010. GPR as an imaging device: some problems and potential solutions. In: Persico, R (Ed.) Proceedings of the 13th International Conference on Ground Penetrating Radar, University of Lecce, Lecce, Italy)

Obrazy jak ten powstają w wyniku przeprowadzenia serii równoległych pomiarów georadarowych ściany. Następnie budowany jest trójwymiarowy blok danych, gdzie wyeksponowane są dane powyżej wybranego progu amplitudy sygnału. Taki obraz można następnie dowolnie przewijać, obracać wzdłuż każdej z osi i oglądać pod dowolnymi kątami. Ułatwia to interpretowanie danych i pozwala lepiej ocenić z jakim obiektem możemy mieć do czynienia.

W przypadkach gdy kwestie bezpieczeństwa dotyczą ukrywania cennych lub nielegalnie przechowywanych materiałów, często ma to miejsce na zewnątrz budynków. Można wówczas zastosować anteny o niższych częstotliwościach (w zakresie 400 MHz – 1 GHz). Ich dobór uzależniony jest od przewidywanej wielkości obiektu i głębokości jego usytuowania.