We make things visible since 2017

Pn - Pt - 08:00 - 15:00

Telefon

+48 797 854 302

Telefon
Masz pytanie?

Poszukiwania krypt i grobów w kościele św. Andrzeja Apostoła

In Pomiary archeologiczne

Pomiary georadarowe w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie miały na celu ustalenie położenia nieznanych dotąd krypt, grobów lub ich pozostałości. Stanowiły one bowiem zagrożenie dla dalszych prac inżynierskich, zaplanowanych na obiekcie.

Przy tego typu realizacjach największym ograniczeniem jest stałe wyposażenie obiektów sakralnych, które uniemożliwia wykonanie pomiaru na całej powierzchni kościoła. W związku z tym stanowiska pomiarowe zaprojektowano w taki sposób, aby gwarantowały jak największe pokrycie na dostępnym obszarze. Z pomiarów wyłączono nawę boczną oraz znajdujący się za ołtarzem obszar prezbiterium. Pod nawą boczną jest krypta, której położenie jest dobrze znane. Natomiast prezbiterium zastawione było starymi elementami wyposażenia kościoła i niemożliwe było zaprojektowanie tam stanowiska pomiarowego.

W wyniku przeprowadzonych prac uzyskano zbiory danych z różnych stanowisk pomiarowych. Wszystkie anomalie zostały opisane i udostępnione administratorowi obiektu w postaci raportu pomiarowego.

Kilka miesiecy później w w/w kościele wykopano gliniane naczynie wypłenione srebrnymi monetami z XVII wieku. Więcej na ten temat TUTAJ.